فروردین سال 1353 وقتی «صفر آزادی نژاد» برای اولین بار پایش به غسالخانه بهشت ‌زهرا باز شد و برای فرار از بیکاری، هم ‌نشینی با مردگان را انتخاب کرد و شد غسال، فکرش را هم نمی ‌کرد برکت این شغل او را به شهدا نزدیک کند، نمی ‌دانست روزی معروف می ‌شود به غسال شهدا و در آخرین ایستگاه دنیا میزبان شهیدانی می ‌شود که باید غسل و کفن شوند. شهید رجایی، شهید چمران، شهید صیاد شیرازی و صدها و صدها شهید را صفر آزادی نژاد غسل و کفن کرد و روایت ‌های شنیدنی دارد از هم ‌نشینی با صورت‌ های آسمانی شهیدان انقلاب و دفاع مقدس.

بدون تعارف؛ از سر اجبار غسال شدم ولی.

«صفرآزادی نژاد» 80 ساله شده و هنوز هم حافظه ‌اش مثل ساعت کار می ‌کند و با دقت می ‌گوید 1/1/1353 به بهشت‌ زهرا رفتم و 1/1/1384 بازنشسته شدم. سادگی و صفای خاصی دارد این پیرمرد. رد چروک ‌های صورتش را که بگیری می ‌رسی به یک ‌عمر زحمت و یک دنیا خاطره. آقا صفر رجزخوانی نمی ‌کند و شعار نمی ‌دهد. همان ابتدای مصاحبه بدون تعارف می ‌گوید: «من از سر اجبار غسال شدم.» این اجبار را پنهان نمی ‌کند حتی با اینکه حالا لقب غسال شهدا را به او داده ‌اند و با این عنوان مسئولان بارها از او تقدیر کرده ‌اند.

ادامه مطلب

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Cynthia تولید زغال کاسپین زغال نیکان فرایند نواندیش بزرگترین تولیدکننده اسید چسب قیری عایق ساختمان خريد آنلاين Joe Michael تعزیه ارداق قطعات لودر